25 stycznia 2022

speedbodytec.pl

Zmiany zaczynają się od siebie

Jak odpowiednio nawozić delikatne rośliny?

Rośliny w czasie swojego wzrostu i rozwoju pobierają prawie wszystkie niezbędne do tego składniki z gleby. W środowisku naturalnym cykl ten przedstawia się tak, że zamierające rośliny opadają na ziemię, gniją i zamieniają się w próchnicę, z której to substancje odżywcze czerpią kolejne rośliny. Inaczej sprawa wygląda, gdy mowa o przydomowych ogródkach, czy rabatach. Dbając o porządek na naszym podwórku grabimy bowiem opadłe liście, zrywamy kwiaty do wazonu i staramy się usuwać wszystkie niepożądane elementy.

Równowaga jest zatem naruszona, a powoduje to spadek związków w mineralnych w glebie, przez co nasze rośliny zaczynają gorzej rosnąć. Stąd też tak popularne dzisiaj stosowanie nawozów, do każdego rodzaju oraz gatunku roślinności. Przy stosowaniu nawozów, szczególnie tych mineralnych, należy pamiętać o tym, aby ściśle przestrzegać wskazania dane nam przed producenta na opakowaniu. Używając zbyt dużej ilości nawozu możemy doprowadzić do zasolenia ziemi, co z kolei spowoduje zamieranie pożytecznych mikroorganizmów.

Jeśli natomiast podczas stosowania nawozów płynnych przypadkowo użyjemy zbyt dużego stężenia, uszkodzeniu mogą ulec korzenie rośliny. Konsekwencją tego jest stopniowe marnienie rośliny, pojawianie się przebarwień i plam na liściach, czy też wzmożona podatność na choroby i szkodniki. Dodatkowo, nadmiar nawozu wypłukiwany jest do wód gruntowych, gdzie będąc poza zasięgiem korzeni rośliny zanieczyszcza środowisko.

Nawozy mineralne – jakie wybrać?

Nawozy te nazywane czasem także sztucznymi, służą dostarczaniu roślinom składników odżywczych.

Nie wpływają one na poprawę jakości gleby, dlatego też stosując je, nie musimy rezygnować z nawożenia organicznego. W ogródkach i na rabatach przydomowych najlepiej jest zdecydować się na używanie nawozów wieloskładnikowych, ponieważ zawierają one wszystkie potrzebne roślinom składniki odżywcze. Nawozy występują w dwóch postaciach – sypkiej i płynnej. Te najbardziej uniwersalne przeznaczone są do wszystkich gatunków roślin, dlatego też warto stosować je przede wszystkim latem do ich dokarmiania i suplementacji.

Nawozy wolnodziałające są bardzo wygodne w stosowaniu, ponieważ wystarczy je umieścić w glebie tylko raz do roku – wiosną. Znajdujące się w nich składniki mineralne będą stopniowo przenikać do gleby w miarę ich pobierania przez korzenie. Nawozy dolistne używane są najczęściej w przypadku nagłych interwencji związanych z marnieniem danej rośliny. Kiedy liście zaczynają blednąć lub żółknąć, a nie ma śladów żerowania szkodników warto zdecydować się właśnie na nawozy dolistne.