25 kwietnia 2024

speedbodytec.pl

Zmiany zaczynają się od siebie

Jak szybko pozbyć się chwastów?

Piękny ogród to marzenie niemal każdej osoby, która ma posiadłość czy kawałek ziemi. Kiedy już uda nam się znaleźć i posadzić w nim odpowiednie rośliny, zanim jeszcze zdążymy się nimi nacieszyć, zaczynają się kolejne problemy. chwasty w ogrodzie to zmora każdej osoby posiadającej nawet malutki ogródek, ponieważ potrafią one czasem rozrastać się w naprawdę błyskawicznym tempie.

Ważne zatem, aby odpowiednio szybko podjąć się ich usuwania tak, aby nie wpłynęły one zbytnio na kształt i wygląd wyhodowanego przez nas ogrodu. Oczywiście nie ma prostych i skutecznych sposobów na szybką walkę z chwastami, ponieważ zazwyczaj zajmuje ona trochę czasu. Co więcej, okazuje się, że niektóre chwasty warto w ogrodzie pozostawić.

Zasadniczym pytaniem, które zadają sobie właściciele ogrodów, jest – dlaczego ogród jest tak podatny na szybki atak chwastów? Chwasty są to rośliny, które są bardzo dobrze przystosowane do siedliska, w którym żyją, dlatego też mają nad gatunkami posadzonymi o wiele większą przewagę. Są one ekspansywne, ponieważ tworzą mocne korzenie, a także rozsiewają się wieloma nasionami. Biorąc pod uwagę jak silnym przeciwnikiem są dla delikatnych roślin posadzonych i pielęgnowanych przez człowieka, bardzo często to właśnie one wygrywają walkę.

Są dzikie i niezwykle przystosowane do miejsca, gdzie się pojawiają, stąd też dobrze rosną pomimo braku ich pielęgnacji, czy sadzenia.

Usuwanie chwastów – czy są dobre sposoby na ich zwalczenie?

Bardzo dobrą praktyką, która może w przyszłości zabiec nadmiernemu wzrostowi niechcianych chwastów, jest odchwaszczanie ziemi jeszcze przed założeniem ogrodu. Dobrze przygotowana ziemia pozwoli uniknąć szybkiego pojawienia się chwastów na świeżo posadzonych przez nas roślinach.

Najbardziej uciążliwe są oczywiście chwasty wieloletnie, takie jak skrzyp polny lub pokrzywa zwyczajna. W czasie przygotowywania miejsca i przekopywania działki, należy usuwać nawet najmniejsze fragmenty korzeni, które to mogą dać początek nowym chwastom. Jeśli mamy więcej czasu, warto przygotowaną ziemię zostawić na kilka tygodni, aby zobaczyć czy na pewno żadne niechciane chwasty nie znajdą drogi przebicia.

Jeśli okaże się, że się pojawią, należy teren wypielić. Kiedy jesteśmy już właścicielami pięknego ogrodu, w którym to pojawiły się chwasty, najważniejsza dla nas powinna być systematyczność. To właśnie dzięki regularnemu odchwaszczaniu w ciągu całego sezonu wegetacyjnego będziemy w stanie pozbyć się wadzących nam chwastów.

Na szczególną uwagę zasługują oczywiście rośliny warzywne, jeśli zaniechamy regularności na ich rabatach, bardzo szybko może się okazać, że w danym sezonie nie przyniosą nam plonu.