19 kwietnia 2024

speedbodytec.pl

Zmiany zaczynają się od siebie

Jaki nawóz do sadu wybrać?

Posiadanie dużego terenu sprzyja nie tylko uprawianiu pięknego ogrodu, ale też sadu. Posiadając własny sad, możemy przede wszystkim zapewnić sobie szybki dostęp do naszych ulubionych owoców, które to z pewnością będą świeże i przepyszne. Co prawda sad wiąże się też z dużą odpowiedzialnością, nakładem finansowym oraz czasem. Jednakże kiedy tylko uda nam się wypracować pewną rutynę w dbaniu o niego, staje się to samą przyjemnością. W wymarzonym sadzie możemy posadzić ulubione przez nas drzewka owocowe – jabłoń, gruszę, śliwę, morelę ale też krzewy – na przykład agrest lub porzeczkę. Podczas pielęgnacji sadu z pewnością natkniemy się na problem nawożenia. Jaki nawóz najlepiej wybrać, kiedy go stosować i jakich efektów się spodziewać. Nawożenie drzew owocowych wiosną można przeprowadzić poprzez zastosowanie nawozów organicznych – przykładowo obornika lub kompostu oraz mineralnych. Te drugie będą efektywne zarówno w formie granulowanej, ale też tej do rozpuszczenia w wodzie. Nawozy należy rozsypać na ziemi wokół końców korzeni, będzie to strefa podobna do tej obejmowanej przez gałęzie.

Nawożenie drzew owocowych

Podczas stosowania nawozów na początku sezonu – wiosną, należy wybrać takie, które będą zawierać dużą zawartość trzech najważniejszych makroelementów: azotu, potasu i fosforu. Oczywiście mikroelementy również odgrywają bardzo ważną rolę we wzroście i rozwoju roślin, a mowa tutaj o wapniu, magnezie, czy żelazie. Warto obserwować nasze drzewa i śledzić zmiany, które mogą być związane właśnie z niedoborem określonych makro lub mikroelementów. Aby zapewnić zatem drzewkom owocowym podstawowe składniki odżywcze, stosuje się nawozy jednoskładnikowe. Jednakże, dla osób które dopiero stawiają pierwsze kroki w sadownictwie, dużym ułatwieniem są gotowe nawozy mineralne, ponieważ zwierają one przygotowaną już mieszankę odpowiednich składników odżywczych. Dawkowanie nawozów wiosną warto poprzedzić wpierw zastosowaniem ściółki z kompostu lub obornika. Kompost należy rozsypać warstwą o grubości od dwóch do pięciu centymetrów wokół roślin i delikatnie pomieszać z glebą. Z kolei obornik warto połączyć z ziemią jeszcze przed sadzeniem drzew owocowych. Użycie nawozów organicznych sprawia, że w ciągu jednego miesiąca ulegają one całkowitemu rozpadowi, a rośliny wchłaniają zawarte w nich składniki odżywcze. Podczas zastanawiania się nad tym, jaki nawóz oraz w jakiej ilości będziemy stosować, warto wpierw zastosować analizę chemiczną gleby.

Dzięki temu będziemy wiedzieli, co konkretnie może brakować naszym roślinom, a jakie składniki będą one miały w nadmiarze.