28 marca 2024

speedbodytec.pl

Zmiany zaczynają się od siebie

Jaki nawóz pod ziemniaki?

Nawożenie upraw ziemniaków to bardzo dobry sposób, jeśli zależy nam na zwiększeniu plonów, ale też poprawie odporności roślin oraz zdolności przechowalniczych bulw. Jeśli chcemy, aby nasze ziemniaki były smaczne, warto zainteresować się tematem ich nawożenia. Dobrej jakości ziemniak wymaga, aby podczas wzrostu zapewniony był mu optymalny poziom odżywiania azotem, ale także możliwość pobierania pozostałych niezbędnych składników pokarmowych. Jeśli chodzi o możliwości nawożenia ziemniaków, dobrze reagują one na nawożenie organiczne obornikiem, gnojówką lub gnojowicą. Warto jednak zaznaczyć, że szczególnie zalecane i dające najlepsze efekty jest użycie obornika.

Wykorzystanie potencjału obornika, to znaczy posiadanych przez niego składników pokarmowych, zależy głównie od terminu jego przyorania, jakości, a także wilgotności gleby i temperatury. W okresie jesiennym bulwy pobierają większe ilości składników, dlatego też powinno się w tym okresie przykrywać obornik granulowany orką zimową zaraz po rozrzuceniu go na powierzchnię terenu. Dzięki temu zawarta w oborniku forma amonowa azotu nie ulatnia się do atmosfery. Jeżeli chodzi z kolei o stosowanie gnojowic, powinno się ich używać na glebach zwięzłych przed orką jesienną. Na glebach lekkich zaleca się jednak stosować ją wczesną wiosną przed uprawą roli.

Gnojówkę warto używać wiosną przed sadzeniem, ze względu na znajdującą się w niej dużą zawartość potasu, a małą fosforu.

Nawożenie ziemniaków – o czym warto pamiętać?

Nie da się ukryć, że ziemniak w tradycyjnej kuchni polskiej zajmuje bardzo ważne miejsce. Był on w końcu składnikiem niemal każdych obiadów lub kolacji, a i również dziś spożywa się go bardzo często. Daje on w kuchni duże możliwości, ponieważ można go serwować na wiele sposobów. Oprócz tradycyjnie ugotowanych ziemniaków, wiele osób docenia chociażby delikatne puree.

Poza tym ziemniaki są także idealne jako zdrowa alternatywa dla frytek, a nawet chipsów. Nie można również zapomnieć o uwielbianych przez wielu plackach ziemniaczanych, które to goszczą na stołach aż do dziś. Biorąc pod uwagę, jak bardzo popularny jest ziemniak, szczególnie w naszym regionie, nikogo nie dziwi niebywale bogaty rynek związany z ich uprawą czy też nawożeniem. Ziemniaki lubią dobrze przygotowane i odpowiednio spulchnione gleby o dużej zawartości próchnicy. Glebę pod uprawę ziemniaków najlepiej wapnować wapnem węglanowym bądź też wapnem magnezowym.

Magnez jest niezwykle ważnym składnikiem pokarmowym dla ziemniaków, ponieważ wpływa bardzo korzystnie na ilość plonu oraz jakość bulw. Jeśli chodzi o metody nawożenia, najbardziej efektywne są te zakładające nawozy organiczne.