Chyba każdy posiadacz domowych roślin doniczkowych pragnie, aby wyglądały one jak najlepiej. Jeśli chcemy jednak, by kwiaty jak najdłużej zachowały swój atrakcyjny wygląd, oprócz odpowiedniej pielęgnacji powinniśmy stosować także nawozy do kwiatów. Ich zadaniem jest wzmocnienie oraz dostarczenie wartościowych składników roślinom tak, aby szybciej rosły oraz pięknie się prezentowały. Mimo że nawożenie nie jest przy każdym gatunku konieczne, warto się na nie zdecydować, ponieważ dobrej jakości nawóz potrafi zdziałać cuda.
Na rynku mamy dostępnych bardzo wiele rodzajów różnych nawozów, z których dość sporą część stanowią właśnie nawozy do kwiatów doniczkowych. Zasadniczo nawozy te można podzielić na dwa rodzaje – będące w postaci płynnej oraz stałej. Nawozy płynne to albo gotowe koncentraty albo też proszki, dzięki którym sami możemy sporządzić interesujący nas koncentrat. Jeśli chodzi o nawozy w postaci stałej są to tabletki lub pałeczki.
W sklepach ogrodniczych, zarówno tych stacjonarnych, jak i on-line znajdziemy szeroki wybór interesujących nas nawozów. Dostępnych jest wiele marek, a także nawozów nastawionych na konkretne działanie. Dzięki temu, że mamy tak szeroki wybór, możemy z całą pewnością zainwestować w nawóz, który będzie odpowiedni do naszych kwiatków doniczkowych.
Jaki nawóz będzie lepszy – w postaci płynnej, czy stałej?
Są to dwa rodzaje dostępnych na rynku nawozów, które różnią się nieco sposobem ich aplikacji.
Nawozy płynne to zazwyczaj gotowe koncentraty, bądź też proszki służące do ich przygotowania. Zawierają one w swoim składzie zestaw makro- i mikroelementów w dość dużym stężeniu, dlatego też stosuje się je poprzez rozcieńczenie z wodą. Pamiętajmy przy tym, aby stosować się do zaleceń producenta i nie odmierzać proporcji na oko, lecz dokładnie tak jak mówi ulotka. Jeśli zastosujemy na roślinie zbyt silne stężenie nawozu, możemy w bardzo łatwy sposób doprowadzić do uszkodzenia jej liści, a także korzeni.
Nawozy w postaci stałej to znane wszystkim dobrze tabletki, bądź też pałeczki. Są one dość łatwe w użyciu, ponieważ wystarczy je tylko odpakować i umieść w wybranej przez nas doniczce. Charakteryzują się wolnym działaniem, co oznacza że stopniowo uwalniają zawarte w nich składniki odżywcze do podłoża. Dzięki temu nie musimy ich bardzo często stosować, w sezonie wystarczy nawet aplikacja jedynie dwóch lub trzech pałeczek.
Warto również zaznaczyć, że oprócz składników pokarmowych i odżywczych dla naszych roślin, mogą one także być naszpikowane środkami owadobójczymi lub też grzybobójczymi.
Odporność na mróz – które rośliny przetrwają zimę?
Sposoby na piękny trawnik bez chemii.
W jaki sposób powstają nawozy naturalne?