7 grudnia 2022

speedbodytec.pl

Zmiany zaczynają się od siebie

Kiedy przesadzać kwiaty?

Przesadzanie kwiatów to bardzo ważny element dbania o nasze domowe rośliny. Poprzez wykonywanie tej czynności z odpowiednią częstotliwością i w dobrym czasie sprawiamy, że nasze kwiaty będą bardziej odporne na ataki szkodników czy też choroby. Dodatkowo, niektóre rośliny mogą mieć także za ciasno w doniczce, ponieważ ciągle rozrastają się. Jeśli nasza roślinka nie wygląda zbyt okazale, może to być spowodowane tym, że korzenie mają zbyt mało miejsca. Z bardziej oczywistych powodów warto dodać, że ziemia, w której znajdują się kwiaty, z czasem staje się jałowa i zbita, co powoduje, że przepuszcza mało powietrza do korzeni, powodując tym obumieranie kwiatów.

Biorąc pod uwagę te wszystkie wymienione powody, widzimy zatem, jak ważne jest, aby regularnie przesadzać nasze rośliny doniczkowe. Idealnym momentem, aby podjąć się przesadzania kwiatów jest czas końca zimy i początku wiosny, szczególnie marzec jest wyjątkowo korzystny, ponieważ wtedy nie ma zwykle innych dodatkowych prac związanych z roślinami – na przykład w ogrodzie. Przed przystąpieniem do rozsadzania kwiatów warto zrobić najpierw przegląd wszystkich naszych roślin i zobaczyć, które z nich będą wymagały przesadzenia, wymiany ziemi, czy też przenosin do większej doniczki. Dzięki temu możemy najpierw zrobić potrzebne kalkulacje, aby zakupić niezbędne do tej czynności rzeczy, a dopiero potem zająć się samym przesadzaniem.

O czym należy pamiętać przy przesadzaniu kwiatów?

Bardzo ważną zasadą, którą każdy z nas powinien zapamiętać, jest to, że nie wszystkie rośliny wymagają przesadzania co rok.

Oczywiście te młodsze powinny mieć zmienianą doniczkę każdej wiosny, jednakże starsze kwiaty, które osiągnęły już swój wzrost, mogą rosnąć cały czas w tej samej donicy. Kiedy mowa o roślinach młodych, warto pamiętać, aby nie przesadzać ich do zbyt dużej doniczki, ta nowa powinna mieć średnicę większą jedynie o dwa do trzech centymetrów. Sama doniczka powinna mieć otwór, jednak możemy również przesadzić nasz kwiat do zwykłej plastikowej doniczki i umieścić ją w ładnie prezentującej się osłonce nieposiadającej dziur. Podczas przesadzania roślin powinniśmy wymienić jak największą ilość ziemi, jednakże tak, aby nie uszkodzić zbyt wielu korzeni. Przyda nam się tutaj uniwersalne podłoże do roślin domowych, które to z racji swego przeznaczenia, będzie idealne dla większości roślin.

Oczywiście nie możemy zapominać, że niektóre z naszych kwiatów mogą wymagać specjalnego traktowania. Kochane przez wszystkich storczyki rosną w mieszance ziemi, kory i włókna kokosowego, natomiast kaktusy lubią ziemię o dużej zawartości żwiru.