25 stycznia 2022

speedbodytec.pl

Zmiany zaczynają się od siebie

Kiedy zacząć nawozić trawę?

Piękny trawnik jest ozdobą każdego podwórka, ale też przestrzeni przed naszym domem. To właśnie na nim dzieci bawią się latem, a my możemy chodzić po nim boso, czy też się na nim kłaść. Stąd też utrzymanie trawnika w dobrej kondycji jest bardzo popularne, a ludzie starają się jak najlepiej dbać o jego wzrost, kolor, czy też przycinać kiedy nadchodzi taka potrzeba. Biorąc pod uwagę, jak bardzo wzrosło zainteresowanie w tym temacie, firmy oferują coraz więcej nasion, ale też nawozów, dzięki którym możemy cieszyć się pięknym trawnikiem przez cały rok. Oprócz jego podstawowej pielęgnacji, jaką jest regularne koszenie i zraszanie, nawożenie także odgrywa bardzo istotną rolę, jeśli chcemy, aby wyglądał on jak najlepiej. Jeśli decydujemy się na nawożenie trawnika, możemy zainwestować w uniwersalne nawozy ogrodnicze, bądź te przeznaczone specjalnie do trawników.

Wszystkie one dostępne są w formie granulowanej lub płynnej, dlatego też tutaj również musimy podjąć pewien wybór. Dla amatorów, którzy dopiero uczą się tego, jak prawidłowo dbać o trawnik, idealne są nawozy granulowane, ponieważ oprócz tego, iż są bardzo łatwe w zastosowaniu, działają nawet do trzech miesięcy. Przy ich użyciu warto jednak pamiętać, że trawnik powinien być suchy. Jeśli pojedyncze źdźbła trawy będą mokre, spowoduje to możliwość przyklejenia się do nich granulek nawozu. Po posypaniu trawnika należy go obficie podlać i czekać na rozpuszczenie się granulek, co powinno nastąpić w przeciągu kilku dni.

Jak poprawnie nawozić trawnik w ogrodzie?

Piękna trawa w ogrodzie to marzenie wielu osób, jednak nie każdy wie, że trzeba włożyć w nią sporo czasu i wysiłku.

www.cmd.org.pl

Jeśli chodzi o nawożenie trawnika, powinno się dokonywać go w sezonie wegetacyjnym od trzech do czterech razy. Warto za każdym razem stosować inny rodzaj nawozu, to znaczy wiosenny, jesienny, czy też uniwersalny. Przy używaniu wybranego przez nas nawozu musimy pamiętać o tym, by nie stosować go na oko, lecz zgodnie z zaleceniami producenta. W ten sposób możemy być pewni, że nawóz przyniesie oczekiwane przez nas efekty. Pierwsze nawożenie trawnika powinno nastąpić wiosną, najlepiej na przełomie marca i kwietnia, zaraz po pierwszym koszeniu. Do tego najlepiej nadadzą sie nawozy tak zwane startowe lub też wiosenne nawozy specjalistyczne do trawników.

Mają one w swoim składzie dużą ilość azotu, który to odpowiada za szybki i bujny wzrost. W trakcie sezonu bezpiecznie stosować jest uniwersalne nawozy do trawników, natomiast jesienią trzeba zainwestować w nawozy mające na celu przygotowanie trawnika do zimy.