25 kwietnia 2024

speedbodytec.pl

Zmiany zaczynają się od siebie

Piękny ogród – dlaczego stosujemy nawozy?

Zadaniem nawozów jest dostarczanie naszym roślinom potrzebnych im do wzrostu i rozwoju składników mineralnych. Biorąc pod uwagę jak bardzo zróżnicowane są gleby, w które wsadzamy roślinność, każde drzewo, krzew lub kwiat potrzebuje inne suplementacji. Dzięki regularnemu stosowaniu nawozów sprawiamy, że posadzone przez nas rośliny mają dostęp do potrzebnych im substancji. Obecnie rynek obfituje w coraz to najróżniejsze rodzaje nawozów, które to mają inną konsystencję, skład, a także przeznaczenie. Oprócz popularnych nawozów uniwersalnych zawierających mieszankę wszelkich potrzebnych składników mineralnych, warto stosować także nawozy specjalistyczne.

Nastawione są one na pomoc konkretnemu gatunkowi rośliny, dlatego też idealnie sprawdzą się w sytuacjach kiedy potrzebuje ona dodatkowej energii. Wśród nawozów bardzo dużą grupę stanowią nawozy organiczne. Mają one bardzo wiele zalet, dlatego też bardzo często stosowane są razem lub zamiennie z nawozami sztucznymi. Sztandarowym przedstawicielem tego typu nawozów jest obornik, który to jest prawdziwym skarbem każdej osoby posiadającej działkę. Obornik taki najlepiej zastosować jesienią i zmieszać z nim wierzchnią warstwę gleby.

Co istotne, jest to tak wydajny sposób nawożenia, że można go stosować tylko raz do roku. Obornik to cenny nawóz naturalny, ponieważ poza substancją organiczną, z której powstaje próchnica, dostarcza roślinom także niezbędnych makro i mikroelementów. Obfituje w drobnoustroje, które to rozkładają związki organiczne na składniki przyswajalne przez rośliny, a także odkwasza glebę.

Czy warto stosować nawozy naturalne?

Nawozy naturalne bogate są przede wszystkim w materię organiczną, z której to wytwarzana jest próchnica. To właśnie ten argument jest zwykle decydujący przy wyborze między nawozami organicznymi, a mineralnymi.

Mineralne składają się bowiem tylko i wyłącznie, że składników odżywczych, a nie dostarczają roślinom potrzebnej im próchnicy. Za najlepszy nawóz naturalny uchodzi obornik, a konkretnie obornik bydlęcy. Zawiera on w dobrych proporcjach wszystkie istotne dla wzrostu roślin składniki, zatem fosfor, potas, azot, wapń a także różne mikroelementy. Obornik jest również niezwykle uniwersalny, ponieważ nada się do zastosowania dla każdej rośliny, ale też na każdej glebie. Jeśli chodzi jednak o inny rodzaj obornika, można wymienić świński.

Ten z kolei nie powinien być stosowany na glebach ciężkich, natomiast koński i kozi na ziemiach lekkich. Kiedy nadejdzie jesień, a my zdamy sobie sprawę, że nie posiadamy wystarczającej ilości obornika. Dajmy go tam, gdzie będziemy sadzić wiosną pierwsze wczesne warzywa – kapusty i kalafiory.