Jak odpowiednio nawozić delikatne rośliny?

Rośliny w czasie swojego wzrostu i rozwoju pobierają prawie wszystkie niezbędne do tego składniki z gleby. W środowisku naturalnym cykl ten przedstawia się tak, że zamierające rośliny opadają na ziemię, gniją i zamieniają się w próchnicę, z której to substancje odżywcze czerpią kolejne rośliny. Inaczej sprawa wygląda, gdy mowa o przydomowych ogródkach, czy rabatach. Dbając o porządek na naszym podwórku grabimy bowiem opadłe liście, zrywamy kwiaty do wazonu i staramy się usuwać wszystkie niepożądane elementy.
Przeczytaj również: Chemiczne metody radzenia sobie ze szkodnikami w ogrodzie
Równowaga jest zatem naruszona, a powoduje to spadek związków w mineralnych w glebie, przez co nasze rośliny zaczynają gorzej rosnąć. Stąd też tak popularne dzisiaj stosowanie nawozów, do każdego rodzaju oraz gatunku roślinności. Przy stosowaniu nawozów, szczególnie tych mineralnych, należy pamiętać o tym, aby ściśle przestrzegać wskazania dane nam przed producenta na opakowaniu. Używając zbyt dużej ilości nawozu możemy doprowadzić do zasolenia ziemi, co z kolei spowoduje zamieranie pożytecznych mikroorganizmów.
Przeczytaj również: Norniki i karczowniki – jak je wyprosić z ogrodu?
Jeśli natomiast podczas stosowania nawozów płynnych przypadkowo użyjemy zbyt dużego stężenia, uszkodzeniu mogą ulec korzenie rośliny. Konsekwencją tego jest stopniowe marnienie rośliny, pojawianie się przebarwień i plam na liściach, czy też wzmożona podatność na choroby i szkodniki. Dodatkowo, nadmiar nawozu wypłukiwany jest do wód gruntowych, gdzie będąc poza zasięgiem korzeni rośliny zanieczyszcza środowisko.
Przeczytaj również: Odkomarzanie ogrodu
Nawozy mineralne – jakie wybrać?
Nawozy te nazywane czasem także sztucznymi, służą dostarczaniu roślinom składników odżywczych.
Nie wpływają one na poprawę jakości gleby, dlatego też stosując je, nie musimy rezygnować z nawożenia organicznego. W ogródkach i na rabatach przydomowych najlepiej jest zdecydować się na używanie nawozów wieloskładnikowych, ponieważ zawierają one wszystkie potrzebne roślinom składniki odżywcze. Nawozy występują w dwóch postaciach – sypkiej i płynnej. Te najbardziej uniwersalne przeznaczone są do wszystkich gatunków roślin, dlatego też warto stosować je przede wszystkim latem do ich dokarmiania i suplementacji.
Nawozy wolnodziałające są bardzo wygodne w stosowaniu, ponieważ wystarczy je umieścić w glebie tylko raz do roku – wiosną. Znajdujące się w nich składniki mineralne będą stopniowo przenikać do gleby w miarę ich pobierania przez korzenie. Nawozy dolistne używane są najczęściej w przypadku nagłych interwencji związanych z marnieniem danej rośliny. Kiedy liście zaczynają blednąć lub żółknąć, a nie ma śladów żerowania szkodników warto zdecydować się właśnie na nawozy dolistne.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Gdzie porównać oferty OC?
Każdy właściciel pojazdu, czy to motocykla, samochodu osobowego bądź ciągnika siodłowego musi liczyć się z opłatami związanymi z wykupieniem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Polisa OC w Polsce jest obowiązkowa, a za jej brak grożą poważne sankcje.Przeczytaj również: Nowy samochód a ubezpiec

Internetowa porównywarka OC
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest w Polsce obowiązkowe i każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do zawarcia umowy z ubezpieczycielem i wykupienia polisy. Rynek ubezpieczeń w naszym kraju rozwija się prężnie, co powoduje, że mamy szeroki wybór firm ubezpieczeniowych i multum ofert. Czę