1 maja 2024

speedbodytec.pl

Zmiany zaczynają się od siebie

Aromaterapia – jakie jest jej działanie?

Polega ona na leczniczym wykorzystywaniu olejków eterycznych, które to pozyskiwane są z roślin –ich kwiatów, liści, łodyg, nasion a nawet korzeni. Prawie wszystkie olejki mają działanie odprężające, łagodzą różne bóle, bywają afrodyzjakami lub też wspomagają koncentrację. Oczywiście aromaterapia nie powinna być jedyną metodą leczenia, lecz dodatkiem do niej. Zarówno kamienie naturalne jak i olejki eteryczne nie są bowiem w stanie zastąpić farmakoterapii dając takie same skutki. Mogą wzmacniać jej działanie, sprawiać, że nasze ciało będzie bardziej podatne lub też po prostu odprężać nas. Aromaterapia to stosunkowo bardzo łatwy sposób na poprawę samopoczucia, ponieważ wystarczy do niej jedynie olejek oraz coś do jego rozpylania. Chyba najłatwiejszą metodą na korzystanie z terapeutycznych właściwości olejków jest stosowanie ich wraz z kominkiem. Są one dość tanie, a poza ty potrzebujemy do nich jeszcze tylko małej świeczki. Poprzez podgrzewanie olejek skrapla się i trafia do powietrza.

Innym sposobem jest inwestycja w dyfuzor olejków eterycznych lub też nawilżacz powietrza z funkcją dyfuzora. Jest to bardzo szeroki temat, jak również bardzo zróżnicowane jest działanie poszczególnych modeli tych urządzeń. W przypadku przeziębień świetnie sprawdzi się klasyczna inhalacja, do której potrzebna nam będzie jedynie miska z gorącą wodą i coś do nakrycia się. Nie da się ukryć, że bardzo popularne stają się również sauny aromaterapeutyczne, które to nie tylko dają korzyści z samego saunowania, ale też właśnie wdychania olejków. 

Nie tylko olejki a również Świece zapachowe Dziki Las mogą nam pomóc w osiągnięciu wymienionych wyżej zalet.

Wybór odpowiednich olejków eterycznych

Olejki eteryczne są pomocne na konkretne bóle lub też dolegliwości, stąd też przed zakupem warto jest zapoznać się z ich specyfikacją. Pomoże to nam na inwestycję w taki olejek, który spełni nasze oczekiwania i wspomoże w różnych dolegliwościach. Bardzo popularny jest chociażby olejek lawendowy i to nie tylko za sprawą swojego pięknego zapachu. Działa on bowiem uspokajająco, dlatego też łagodzi stres a także pomaga w walce z depresją. Znajduje on także zastosowanie w bólach mięśniowych, menstruacyjnych oraz reumatycznych.

Olejek eukaliptusowy z kolei najczęściej wykorzystywany jest do przygotowywania inhalacji wspomagających leczenie przeziębienia i chorób dróg oddechowych. Poza tym, cechuje go również działanie antyseptyczne i oczyszczające. Bardzo podobnie działa olejek sosnowy, który dodatkowo zwiększa naszą odporność. Olejek cedrowy będzie świetnym rozwiązaniem dla osób z chorobami układu krążenia oraz układu pokarmowego. Wpływa on bowiem bardzo pozytywnie na oczyszczanie żył i przewodu pokarmowego. Olejek z drzewa herbacianego z kolei ma działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne. Będzie świetnym sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem i grzybicą skóry. Olejki stosowane są także jako afrodyzjaki – jednym z nich jest na przykład olejek jaśminowy. Bardzo dużo pozytywnych właściwości posiada olejek miętowy.

Wykazuje przede wszystkim działanie przeciwbólowe, jednakże świetnie sprawdza się także w przypadku inhalacji dróg oddechowych lub też dolegliwości gastrycznych.