19 czerwca 2024

speedbodytec.pl

Zmiany zaczynają się od siebie

Odporność na mróz – które rośliny przetrwają zimę?

Podczas sadzenia roślin w ogrodzie, przed domem czy też na balkonie, bardzo często zastanawiamy się, które z nich są odporne ma mróz. Biorąc pod uwagę, jak różnorodną pogodę mamy w Polsce w ciągu całego roku, trudno czasem wybrać takie rośliny, które dobrze zniosą zarówno wysokie, jak i niskie temperatury. Oczywiście zdecydowanie bardziej niebezpieczne są dla kwiatów mrozy i zimowe chłody, dlatego rośliny balkonowe często wstawia się na okres chłodnych miesięcy do domu lub piwnicy. Nie można tak niestety postąpić z tym, co rośnie w naszym ogrodzie, dlatego przy projektowaniu oraz aranżacji podwórka pamiętajmy o wyborze takich roślin, które będą umiały sobie poradzić w warunkach dużej rocznej amplitudy temperatur. Chcąc uniknąć przemarzania roślin i nieustannych zmian w naszym ogrodzie, starajmy się zatem wybierać gatunki, które charakteryzują się największą zimnotrwałością. Rośliny odporne na mróz to przede wszystkim różne byliny, pośród których można wymienić malinę arktyczną, złocień arktyczny, krwawnik pospolity czy też aster alpejski. Jeśli chodzi jednak o krzewy i drzewa, tutaj możemy zdecydować się na posadzenie świerku lub jałowca pospolitego, sosny, kaliny koralowej czy też suchodrzewie tatarskiego.

Wybór roślin, które sprawdzą się w niskich temperaturach jest zatem dość szeroki, dlatego z pewnością uda nam się znaleźć takie odpowiadające naszym upodobaniom estetycznym.

Rośliny mrozoodporne – dlaczego warto w nie inwestować?

Decydując się na wybór danych roślin do ogrodu, zazwyczaj kierujemy się własnym gustem i walorami estetycznymi. Czasami okazuje się jednak, że wybrany przez nas gatunek nie nadaje się do uprawy, co uwidacznia się już po pierwszej zimie, kiedy to zaczyna on sprawiać problemy. Aby zapobiec corocznemu obumieraniu ogrodowych roślin, warto zapoznać się z odmianami, które są odporne na niskie temperatury i które będą w stanie przetrwać naszą polską zimę. Dzięki temu sadząc rośliny wieloletnie, faktycznie będą one cieszyć nasze oczy przez wiele sezonów, niezależnie od pogody za oknem. Zanim zabierzemy się zatem za zakup roślin ogrodowych, zbierzmy najpierw informacje na temat tych, które nas interesują i sprawdźmy, z jakiej strefy klimatycznej pochodzą i czy nadają się do całorocznej uprawy na gruncie. Tylko poprzez analizę tych czynników jesteśmy w stanie skompletować w naszym ogrodzie rośliny, które będą pięknie się prezentować każdego roku, niezależnie od tego, jak sroga i mroźna będzie zima.

Informacje o strefach klimatycznych umieszczane są na etykiecie sadzonki, a oznaczone są numerami od jeden do dwanaście.