5 czerwca 2023

speedbodytec.pl

Zmiany zaczynają się od siebie

Pierwszy samochód – na kogo lepiej wziąć ubezpieczenie?

Zakup samochodu nie jest wydatkiem jednorazowym. Trzeba mieć na uwadze, że utrzymanie pojazdu również kosztuje. Użytkowanie auta wiąże się z czynnościami eksploatacyjnymi, takimi jak naprawy i badania techniczne czy zakup benzyny. Również należy uwzględnić coroczną składkę za polisę ubezpieczenia, która dla młodych kierowców może okazać się zbyt wysoką opłatą ze względu na zwyżki.

Kierowcy nabywający pierwszy samochód próbują w różny sposób omijać wysokie koszty. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest rejestracja pojazdu na inną osobę, która ma już wysokie zniżki na ubezpieczenie. Dlatego też często młodzi kierowcy decydują się na zarejestrowanie pojazdu na któregoś z rodziców. Jednakże trzeba wiedzieć, że ubezpieczyciele coraz częściej wymagają podania danych osoby, która będzie kierowcą pojazdu, co może podwyższyć składkę w przypadku młodych kierowców.

Jeśli taka informacja zostanie zatajona, w sytuacji spowodowania wypadku przez tą osobę, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Znacznie lepiej wziąć ubezpieczenie na dwie osoby. Wtedy należy zarejestrować pojazd na siebie oraz rodzica bądź osobę, która posiada zniżki. W ten sposób polisa ma dwóch właścicieli, zatem młody kierowca może liczyć na uzyskiwanie zniżek za bezszkodową jazdę.

Jednakże trzeba się liczyć z tym, że wykupując polisę na inną osobę bądź razem ze współwłaścicielem, w przypadku wyrządzenia szkody, osoba ta traci część wypracowanych zniżek na ubezpieczenia OC, którymi objęte są także inne pojazdy..