7 grudnia 2023

speedbodytec.pl

Zmiany zaczynają się od siebie

Czym są szkodniki?

Szkodniki w ogrodzie mogą atakować wiele naszych roślin, warto zatem wiedzieć, jakie objawy związane są z konkretnymi insektami tak, aby można je jak najszybciej wygonić z naszego ogrodu. Jeśli miejsce chorobowe jest niewielkie lub też szkodniki nie występują masowo, możemy próbować uporać się z tym problemem w sposób mechaniczny. Trzeba wtedy powycinać wszystkie uszkodzone części rośliny i je spalić. Jednakże, kiedy zmiany dotykają dużą część naszej roślinności, a szkodniki rozprzestrzeniają się bardzo szybko, jedynym rozwiązaniem będą dla nas preparaty chemiczne.

Przed opryskiwaniem ważne, aby zapoznać się dokładnie z instrukcją użytkowania, by przez przypadek nie uszkodzić naszego ogrodu. Jeśli chodzi o przykładowe formy żerowania na roślinach, wymienić można tarczki na pędach i liściach. Objawy te powodują atak czerwców, które to wysysają soki z roślin, hamując ich wzrost. Dodatkowo wpływają także na obumieranie pędów, a także powstawanie nekroz.

Czerce bardzo szybko się rozmnażają, dlatego też są dość trudnym przeciwnikiem do zwalczenia. Jednakże poprzez zastosowanie dobrych preparatów i my będziemy w stanie się im przeciwstawić oraz odzyskać piękno naszego ogrodu. Regularna i jednostajna walka, którą podejmiemy powinna być wystarczająca, by odeprzeć atak na rośliny.

Czy szkodniki mogą być pożyteczne?

W każdym ogrodzie możemy znaleźć mnóstwo różnych owadów.

Co prawda, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że są tam obecne. Niektóre z nich potrafią być prawdziwymi szkodnikami, podczas gdy inne mogą okazać się niezwykle pożyteczne. Warto wiedzieć, które z nich mogą nam pomóc w ogrodzie, a co za tym idzie, o które owady powinniśmy zadbać w sposób szczególny. Istnieje wiele różnych metod, dzięki którym pożyteczne owady na stałe zadomowią się w naszym ogrodzie jako nasi mali pomocnicy i przyjaciele.

Zapewniając pożytecznym owadom odpowiednie warunki, sprawimy, że będą one stałymi mieszkańcami naszego przydomowego ogródka. Chcąc przyciągnąć do swojego ogrodu pożyteczne owady, warto wpierw go urozmaicić. Posiadając jedynie piękny trawnik, czy też żywopłot z tui lub iglaków, nasz ogród nie będzie wyglądał wystarczająco zachęcająco dla insektów. Warto zatem zdecydować się na posadzenie różnych gatunków roślin kwitnących, które to z pewnością przyciągną do naszego ogrodu pożyteczne owady.

www.elajablonska.pl

Mowa tutaj przykładowo o aksamitkach i nagietkach, ale też kwitnących drzewach, krzewach i bylinach. Poza tym, mimo że może być to trochę ryzykowne, warto pozostawić na skraju naszego ogrodu kilka chwastów. Ich wzrost będzie sprzyjał naturalnej równowadze środowiska, a co za tym idzie różnorodności flory.